Umowa deweloperska – kiedy możesz od niej odstąpić?
- Bartłomiej Leszczyński
- 2 dni temu
- 2 minut(y) czytania
Zawarcie przez Ciebie umowy deweloperskiej nie musi oznaczać, że dojdzie do przeniesienia własności nowo wybudowanego mieszkania na Twoją rzecz. Ustawa deweloperska wskazuje na szereg przesłanek, które dają możliwość odstąpienia od umowy, zarówno Tobie jak i deweloperowi.
Umowa deweloperska a Twoje prawa do odstąpienia
Masz prawo odstąpić od umowy deweloperskiej w przypadku, gdy:
umowa deweloperska nie zawiera obligatoryjnych elementów określonych w ustawie deweloperskiej,
informacje zawarte w umowie deweloperskiej, są niezgodne z informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym lub jego załącznikach,
deweloper nie doręczył Ci prospektu informacyjnego wraz z załącznikami,
dane lub informacje zawarte w prospekcie informacyjnym lub jego załącznikach, na podstawie których zawarto umowę deweloperską, są niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym w dniu zawarcia umowy,
prospekt informacyjny, na podstawie którego zawarto umowę, nie zawiera danych lub informacji określonych we wzorze prospektu informacyjnego,
deweloper nie przeniósł na Ciebie praw wynikających z umowy deweloperskiej, w terminie wynikającym z tej umowy,
deweloper nie usunął wady istotnej lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego na zasadach określonych ustawie.
Kiedy deweloper może wypowiedzieć umowę deweloperską?
Deweloper może odstąpić od umowy deweloperskiej w przypadku niespełnienia przez Ciebie świadczenia pieniężnego w terminie lub wysokości określonych w umowie, mimo wezwania w formie pisemnej do uiszczenia zaległych kwot w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania, chyba że niespełnienie przez Ciebie świadczenia pieniężnego jest spowodowane działaniem siły wyższej. Innymi słowy – deweloper może odstąpić od umowy, jeśli nie zapłaciłeś należności na poczet tej umowy deweloperskiej.
Deweloper ma prawo odstąpić od umowy deweloperskiej także wtedy, gdy nie stawisz się do odbioru lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego lub do podpisania aktu notarialnego przenoszącego na Ciebie prawa wynikające z umowy deweloperskiej, mimo dwukrotnego doręczenia wezwania w formie pisemnej w odstępie co najmniej 60 dni, chyba że Twoja nieobecność jest spowodowana działaniem siły wyższej.
Umowa deweloperska a zwrot środków po odstąpieniu
W przypadku odstąpienia, umowa uważana jest za niezawartą, a Ty w związku z tym nie ponosisz żadnych kosztów. Deweloper ma obowiązek niezwłocznie (jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania Twojego oświadczenia o odstąpieniu od umowy) zwrócić Ci środki wypłacone przez bank lub kasę z otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego w związku z realizacją umowy deweloperskiej.
Zawarcie umowy deweloperskiej nie oznacza jeszcze gwarancji nabycia nieruchomości i zarówno Ty, jak i deweloper możecie od niej odstąpić w określonych przypadkach. Kluczowe jest dokładne przeanalizowanie treści umowy oraz prospektu informacyjnego z załącznikami, a także przestrzeganie terminów i obowiązków wynikających z zawartej umowy. Znajomość Twoich praw oraz obowiązków dewelopera daje Ci nie tylko większe poczucie bezpieczeństwa, ale też realny wpływ na przebieg całej inwestycji.
Comments