top of page

Odbiór Lokalu deweloperskiego

  • Zdjęcie autora: Marta Daćków
    Marta Daćków
  • 4 dni temu
  • 3 minut(y) czytania

Odbiór lokalu to jeden z najważniejszych momentów w procesie nabywania nieruchomości. Dla wielu osób jest chwilą, na którą czekali przez wiele miesięcy, a nawet lat. Aby uniknąć przykrych niespodzianek i zabezpieczyć swoje prawa jako konsument, warto dobrze przygotować się do tego etapu.

 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą Ci przeprowadzić odbiór lokalu w sposób profesjonalny i świadomy.

 

Odbioru lokalu deweloperskiego krok po kroku


1. Ustalenie terminu odbioru

Odbiór lokalu następuje po otrzymaniu prawomocnej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie lokalu mieszkalnego albo zgłoszeniu do nadzoru budowlanego zakończenia budowy domu jednorodzinnego przy braku sprzeciwu organu. Deweloper musi poinformować Cię, że odbiór lokalu jest możliwy w ustalonym w umowie terminie. W przypadku opóźnienia masz prawo żądać wyznaczenia nowego terminu lub skorzystać z innych środków prawnych przewidzianych w umowie. Nieprzestrzeganie terminu może być podstawą naliczenia kar, a nawet odstąpienia od umowy.  Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz dalej.

 

2. Oględziny lokalu i części wspólnych

Gdy odbiór lokalu już trwa powinieneś sprawdzić, czy lokal został wykonany zgodnie z umową, projektem oraz przepisami. Odbiorowi podlega lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, który jest przedmiotem umowy. Dotyczy to też pomieszczeń przynależnych do lokalu. 


pamiętaj o odbiorach przez innych właścicieli przy częściach współnych


Przy odbiorze zwróć szczególną uwagę na: 

 

Stan wykończenia: sprawdź ściany, podłogi, drzwi, okna oraz wszelkie instalacje (elektryczna, wodno-kanalizacyjna, grzewcza, wentylacyjna). Do odbioru, okna powinny być umyte, żeby możliwa była ich ocena pod kątem ewentualnych rys. Należy sprawdzić też działanie każdego ze skrzydeł okiennych oraz kompletność stolarki okiennej (zaślepki i nawietrzaki – jeżeli występują).


Powierzchnię użytkową: upewnij się, że powierzchnia lokalu zgadza się z zapisami w umowie.


Jakość użytych materiałów: porównaj zastosowane materiały z tymi, które były obiecane w umowie.

 

3. Protokół odbioru

Odbiór lokalu związany jest ze sporządzeniem protokołu. Nowa ustawa wskazuje wprost elementy, które musisz odnotować. Są to: wykrycia wad istotnych lub nieistotnych, odmowa odbioru z powodu wady istotnej, uznanie albo odmowa uznania wady istotnej przez dewelopera.

 

Ustawodawca nie definiuje wprost cech, które wpływają na ocenę wady jako istotnej czy nieistotnej. Praktyka orzecznicza wskazuje, że ocena ta powinna przede wszystkim opierać się na kryterium funkcjonalnym, a w drugiej kolejności – kryterium normatywno-technicznym.

 

4. Odmowa podpisania protokołu odbioru

Jeśli odbiór lokalu utwierdzi cię w przekonaniu, że ma on wadę istotną możesz, a nawet powinieneś odmówić podpisania protokołu odbioru. Uruchamia to procedurę wprowadzoną przez nową ustawę deweloperską – szczegóły poznasz na kolejnych stronach tego Poradnika.

 

5. Odbiór lokalu i jego prawne skutki


Zakończenie prac przez dewelopera:

Gdy odbiór lokalu dojdzie do końca deweloper uznaje swoje prace za zakończone i co do zasady – poza usunięciem wad zgłoszonych podczas odbioru – nie ma obowiązku dalszego wykańczania lokalu (domu).


Rękojmia:

Wobec zmian przepisów, art. 41 nowej ustawy deweloperskiej stosuje się do wad, jakie zauważysz od chwili dokonania odbioru lokalu lub domu do momentu przeniesienia prawa własności przez dewelopera. Jeżeli po przeniesieniu własności pojawią się kolejne wady wtedy dopiero możesz skorzystać z prawa do rękojmi uregulowanego w Kodeksie cywilnym. Okres obowiązywania rękojmi wynosi 5 lat.


Wpływ na kredyt hipoteczny:

Odbiór lokalu może mieć też wpływ na uruchomienie kolejnej transzy kredytu hipotecznego – banki zazwyczaj wymagają potwierdzenia zakończenia prac budowlanych i prawidłowego odbioru lokalu przed uruchomieniem środków na dalsze etapy inwestycji.

 

6. Usunięcie stwierdzonych i uznanych wad

Deweloper musi w ciągu 30 dni od dnia podpisania protokołu, usunąć uznane wady lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. 


Jeżeli interesując cię inne zagadnienia związane z zakupem mieszkania lub domu od dewelopera, koniecznie zobacz powiązane posty.

Comments


Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Instagram
  • Linkedin
  • Facebook Basic Square
bottom of page